Callanetics - ćwiczenia

Program ćwiczeń callanetics

Ćwiczenia Callenetics mogą być nakierowane na różne partie mięśni, na brzuch, pośladki, uda, ramiona, biodra i nogi. Trening obejmujący tego rodzaju ćwiczenia powinien być wykonywany według odpowiedniego programu. Ćwiczenia należy stosować w założonej z góry kolejności. Przy wykonywaniu kolejnych ćwiczeń Callanetics należy zachować odpowiednie ustawienie stóp i wygięcie kręgosłupa. Konieczne jest oddychanie przez nos i usta.

Jeśli ćwiczenia Callanetics mają służyć odchudzaniu, powinny być one wykonywane minimum dwa razy w tygodniu, przy czym sam trening każdorazowo musi trwać przez godzinę. Dzięki wytężonej pracy mięśni, ćwiczenia Callanetics zapewniają szczupłą sylwetkę, ale nie tylko. Wzmacniają one jednocześnie poszczególne partie mięśni, w tym pleców, przez co łatwiej jest nam utrzymać wyprostowaną postawę ciała.

Bardzo ważne jest, aby na każdym etapie treningu wykonywać dokładnie tyle powtórzeń danego ćwiczenia, jakie zaleca indywidualny program ćwiczeń lub trener.

Przykłady ćwiczeń callanetics

1

Ćwiczenie na mięśnie brzucha

Kładziemy się na plecach na płaskiej powierzchni, uginamy nogi w kolanach, kładąc stopy na podłodze. Pomiędzy nogi wkładamy wyprostowane, złączone ręce. Następnie, podnosimy łopatki do góry i wyciągamy ręce między nogi, uginając je w łokciach. Po wyciągnięciu rąk, kładziemy je równolegle do ciała w odległości mniej więcej 15 cm od ziemi i wytrzymujemy w takiej pozycji 60 sekund. Ćwiczenie należy wykonywać harmonijnie, powoli, bez zbędnego pośpiechu. Jako że jest ono skierowane na mięśnie brzucha, powinniśmy rozluźnić mięśnie pleców i karku.

2

Ćwiczenie na biodra i uda

Siadamy po turecku przed meblem lub drzwiami. Jedną z nóg wyjmujemy i podpierając się o mebel, przenosimy ją do tyłu, za nasze plecy. Ważne jest, aby noga leżała płasko na ziemi. W takiej pozycji podnosimy nogę położoną za plecami do góry i wykonujemy nią ruchy o amplitudzie około 5 cm na boki. Ćwiczenie powinno trwać około 60 sekund.

3

Ćwiczenie na kształtowanie mięśni pośladków

W pozycji klęczącej, siadamy na piętach, podpierając się rękami na podłodze. Wykonujemy ruchy biodrami o amplitudzie około 5 cm, zarówno w górę, jak i w dół, przez 60 sekund.

4

Ćwiczenie na nogi

Stajemy na palcach. Pięty mają się stykać ze sobą, a kolana nie powinny być zbyt daleko od siebie. Wysuwamy biodra w przód, opadamy o 2 cm w dół, a następnie powtarzamy ćwiczenie. Łącznie powinniśmy wykonać około 10 powtórzeń i dopiero powrócić do pozycji wyjściowej.

5

Ćwiczenie na kształtowanie ramion

Unosimy ręce pod kątem prosty do ciała, przenosimy je w tył na tej samej wysokości, a następnie w tej pozycji przez około minuty wykonujemy ruchy rękami na boki oraz ruchy dłońmi.